Když vám do cesty vkročí hypotéka

Podle některých statistik bydlí ve vlastním přibližně 80% české populace, zbylých 20% je aktuálně v podnájmu. Co z toho vyplývá? Jen málokdo nezatouží po vlastním bydlení, kde by byl svým vlastním pánem. Ovšem koupi vlastní nemovitosti v posledních měsících silně zkomplikovaly hypoteční úvěry, respektive výše jejich úrokových sazeb. Se stále se zvyšující inflací musela Česká národní banka přistoupit i k navýšení úrokových sazeb, aby tak alespoň částečně míru inflace přibrzdila. Ovšem je zapotřebí počítat se skutečností, že toto navýšení úrokových sazeb hypoték bude mít do budoucna neblahý vliv i na ceny nemovitostí.

Maketa domu

I přesto se ale řada lidí nedá i přes tuto skutečnost o od hypotéky odradit. Je ale zapotřebí říci, že se pomalu ale jistě začíná jednat o trend pro vyšší třídu, která je ochotna si měsíční splátky navýšit dle potřeb. Navíc je zapotřebí počítat s některými dalšími omezeními ze stran bank, které mají za úkol zajistit i jejich větší jistotu a stabilitu.

Úroková sazba

Pro banku je nesmírně důležitá tzv. bonita žadatele, kterou ovlivňuje hned několik předem daných faktorů. Rozhodující je výše příjmů, záznamy v registrech dlužníků, další závazky či počet lidí v jedné domácnosti. To vše má dopad na konečný verdikt ze strany banky.

Pravidelný měsíční příjem jako krok k úspěšnému získání hypotéky?

Zatímco ještě před několika lety hypotéku získal téměř každý, kdo o ní přišel požádat. Situace je v současnosti již samozřejmě úplně jiná. Jedním z faktorů je pravidelný měsíční příjem, to je vcelku pochopitelné. Banka totiž musí mít jistotu, že je žadatel schopen úvěr plnohodnotně splácet.

Jde to i bez registru!

Věřte nebo ne, ale o hypoteční úvěr je možné zažádat i v případě, že vás tíží negativní záznam v některém z registrů dlužníků. Nebankovní hypotéka bez registru tak představuje řešení i pro tzv. rizikové žadatele.