5 triků pro lepší vyhledáváním ve Windows

1. Správné úložiště

Výchozí stavy Windows prohledávají hodně důležitých míst. Přesným zadáním lze vynechat nepodstatná slova, tím snížíte velikost indexovací soubor a urychlíte vyhledávání . Klikněte pravým tlačítkem myši na start a vyberete volbu Ovládací panely. V seznamu funkcí klikněte na možnosti indexování. V okně uvidíte, kde všude můžete Windows informace hledá. Potom klikněte na volbu Změnit, a v tom okně to lze změnit a zahrnout i další místa či složky, nebo vybrané věci vypustit. Takhle můžete změnit i média typu USB flash disk. Nezapomeňte vše potvrdit tlačítkem OK.
ikona windows

2. Vytvoření indexu

Pokud se vám stane, že vyhledávání přestane fungovat (může za to spousta věcí), anebo poškozený index. Musíte ho potom znovu vytvořit. Je dobré ho sestavit celý znovu, protože časem nabobtná. To provedete tak, že v nastavením indexu kliknete na tlačítko (viz předchozí bod) Upřesnit. V části poradce při potížích klikněte na Znovu sestavit. Též to nezapomeňte potvrdit.
windows 10 na zdi

3. Změna uložení indexu

Index se obvykle nachází na systémovém disku v programové složce. Uložit ho na rychlejší nebo na větší místo je velice snadné. Stačí jít opět do nastavení indexu a kliknout na položku Upřesnit. Poté v části umístění indexu stačí kliknout na tlačítko Vybrat nové a zadat cestu k novému místu a zas nezapomeňte změny uložit.

4. Jak indexovat obsah souborů a nové přípony

Klikněte na na záložku Typy souborů. Tady si můžete vybrat přípony souborů, které chcete indexovat. Takhle můžete i zmenšit indexovací soubor a tím zrychlit vyhledávání. Můžete přidat i úplně nový typ souborů, stačí jen zadat jeho koncovku. Z tohoto umístění se automaticky aktivují pokročilé funkce, kterou je možnost procházet obsah souborů. Např. dokument obsahuje nějaké fráze, které zvýší pravděpodobnost jeho nalezení. Jelikož ve výchozím stavu se prohledávají pouze metadata (název autora či souboru, atd.)

5. Jak najít pomoc a použít funkce

Pokud potřebujete něco změnit a nevíte kde hledat, stačí je zadat, co potřebujete udělat (též stačí zadat jenom jedno slovo [odinstalace, spánek, apod.]). Například typ souboru DOC, najde všechno v tomto daném typu souboru.