Proč tak často najdeme skleněné zábradlí v nákupních centrech

Zábradlí jsou dnes již nedílnou součástí veškerých teras, balkónů či schodišť. To platí jak pro soukromé domy, tak i pro veřejná místa. Je však také fakt, že se staly tak běžnou součástí našich životů, že jim prakticky již ani nevěnujeme pozornost.

Není tedy divu, že si ani neuvědomujeme, z jakých nejrůznějších materiálů mohou být vyrobena. Ačkoliv je totiž v současnosti nejpopulárnější kov, následovaný dřevem rozhodně to není to jediné, z čeho jej lze vyrobit.

balkon2

Zde záleží především na tom, zda bude uvnitř či venku. Je totiž jasné, že to venkovní bude vystaveno mnohem tvrdším podmínkám. Přeci jen, naše středoevropské klima má poměrně značné teplotní rozdíly mezi zimou a létem.

Samozřejmě je také důležité, aby dobře zapadalo do celkového stylu dané budovy. To je ještě důležitější u veřejných prostor, kde je nutné na návštěvníky zapůsobit. Typickým příkladem mohou být nákupní centra.

Pokud jste někdy nějaké navštívili, jistě jste si všimli, že zde najdeme ve valné většině skleněné zábradlí. A na rozdíl od skel, která najdeme na některých balkónech u bytů, není toto matné, nýbrž dokonale průhledné.

eskalator2

Je samozřejmé, že zde je vše podřízeno tomu, aby obchody navštívilo co nejvíce lidí. A tomu odpovídá i dané zábradlí. Proč je ale nutné jej mít zrovna ze skla?

Jednoduše řečeno, jde o to umožnit lidem nerušený výhled na obchody. Představte si, že sedíte v některé z restaurací umístěných v nejvyšším patře. Máte neomezený výhled dolů. Jak jíte, pozorujete ostatní lidi a všímáte si, jaké obchody tam jsou. A pak se třeba rozhodnete některý z nich navštívit. I to je důvod, proč jsou restaurace právě v nejvyšším patře.

Zde můžeme vidět, že v těchto prostorách má vše svůj důvod, a vše je podřízeno jedinému cíli: dostat z potenciálního zákazníka co nejvíce peněz. A to se týká i takové maličkosti, jako je zábradlí. Že to funguje, o tom není sporu. Je to ale opravdu dobrá věc?