Ještěr v domácnosti

Stejně jako u pořizování jakéhokoli zvířete do domácnosti, tak i u ještěra je třeba zvážit, zda máme  dostatek nejen financí, ale i času. A v neposlední řadě je-li někdo, kdo nás v případě naší nepřítomnosti či onemocnění dokáže v péči o zvíře zastoupit.
ještěrka varan

Pokud jsme se rozhodli pro ještěra, začneme nákupem a zařízením terária. Vybavujeme podle toho,   po jakém druhu toužíme. Potřebujeme denní osvětlení s UVB zářením a žárovku, která dodá teplo a měla by mít kryt, aby se o ni zvíře nespálilo. Terárium bychom měli vytápět např. topnými kameny. Záleží na jeho obyvateli, jakou teplotu potřebuje. V každém teráriu musí být voda buď v misce nebo ve formě rosy, někdy je třeba větších vodních ploch. Rostliny sázíme zásadně nejedovaté např. tlustice, dračinec, zelenec, toulitku aj.
vodní drak

Když je vše připraveno a zkontrolováno, můžeme zakoupit zvířátko.


·         agama vousatá patří mezi méně náročné, spokojena je v pouštním teráriu. Ráda se vyhřívá, terárium je suché s pískem a kameny. Vyhovuje jí pokojová teplota, ale potřebuje místa na vyhřívání, kde je teplota podstatně vyšší. Žije zhruba 10 let a je všežravcem. Má ráda leccos – od cvrčků přes mláďata myší až po zeleninu.


·         gekončík noční je krásného vzhledu, vhodné je pro něj pouštní terárium s kameny, větvemi a úkryty. Patří mezi noční živočichy, takže netřeba UVB záření. Ve skupině je vhodné mít jednoho samce a tři samice, protože samci jsou více než aktivní. Krmí se sarančaty, cvrčky a je třeba přidávat vitamíny.


·         gekon obrovský vyžaduje tropické terárium s rašelinovým substrátem, potřebuje docela vysokou vlhkost, zejména v noci. Je nočním zvířetem a terárium musíme denně rosit. Vhodné je osázet ho většími rostlinami.


·         chameleoni se těší oblibě, i když nejsou určeni pro úplné začátečníky. Nemění pouze svoje zabarvení, ale jsou značně náladoví. Nejraději mají svůj klid ve svém prostředí.

chocholatý gekon
Je ještě plno dalších druhů ještěrů, které můžeme chovat. Než se do toho pustíme, je dobré prostudovat nějakou chovatelskou literaturu, abychom věděli, do čeho se pouštíme a co lze od těchto krásných exotických zvířat čekat.