Jak kouření škodí našemu zdraví?


Kouření našemu zdraví rozhodně neprospívá. Právě naopak. Zatímco v dřívějších dobách, konkrétně v minulém století, se o jeho škodlivosti tolik nevědělo, a naopak se mělo dokonce za to, že kouření prospívá našemu zdraví, dnes už i malé děti vědí, že kouření škodí zdraví. Bohužel, odvykání si od kouření cigaret není nic snadného. Naše tělo je závislé na vysokých dávkách nikotinu, který mu prostřednictvím cigaret dodáváme. Ale existují způsoby, které nám s tím pomohou. Nikotinové spreje, nikotinové náplasti, nikotinové žvýkačky. Účinnou podporou mohou být také elektronické cigarety, které jsou několikanásobně méně škodlivé než papírové cigarety.

kouření

Možná vám ale k rozhodnutí přestat kouřit pomůže i seznam toho, jak vám kouření škodí.

Nádory

Všichni kuřáci jsou o několik desítek procent náchylnější ke vzniku různého nádorového bujení. Nemusí se jednat jenom o rakovinu plic, jak se mnozí domnívají. Kuřáci jsou více náchylnější i například k rakovině tlustého střeva, jater nebo ledvin.

Kardiovaskulární onemocnění

Kouření ucpává naše tepny a škodí našemu srdci, které vlivem kouření slábne. Kouření může vést ke vzniku nejrůznějších kardiovaskulárních chorob. Například vysoký tlak, infarkt myokardu, onemocnění srdečních chlopní a další.

Snížení fyzického výkonu

Kuřáci mají snížený fyzický výkon oproti těm, kteří nekouří. Je to způsobeno tím, že jejich respirační systém je oslaben látkami z cigaretového kouře, který vdechují. S dechem obvykle nestačí při náročnější fyzické výkonnosti.

cigarety

Stárnutí kůže

Kouření má také vliv na naši kůži. Kouřením ničíte kolagen, který v těle máme, a tím dochází ke ztrátě elasticity vaší pleti. To vede k dřívější tvorbě vrásek. Vrásky, které vznikají, jsou také hlubší a je jich více.

Žloutnutí pokožky

Určitě víte, že cigaretový kouř barví věci do nepěkného žlutého odstínu. Pokud kouříte v domácnosti, můžete si být jistí, že žlutý nádech získají vaše stěny, závěsy nebo třeba oblečení. Ale žlutý odstín může získat i vaše kůže, především ruce, v kterých cigarety držíte.